Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

28.09.2015
Czyta się kilka minut
„Społeczność, która nie potrafi podzielić i uszanować bólu swoich dzieci, uznając go za coś należnego, jest skazana na bycie zakładnikiem tej postawy” – mówił papież 27 września w filadelfijskim więzieniu.
W

W ojczyźnie wolności w więzieniach siedzi przeszło 2,2 mln osób. Władze dla oszczędności pozwalają prywatnym korporacjom czerpać miliardowe zyski z budowania i prowadzenia jednostek penitencjarnych. Osadzeni nierzadko nie otrzymują pomocy lekarskiej i karmieni są gorzej niż pacjenci w polskich szpitalach. Programy resocjalizacyjne to droga sprawa, nikomu się nie opłaca. I oto do jednego z sześciu (sic!) więzień w Filadelfii przybywa papież, który błogosławi i przytula więźniów. Przywołuje symbolikę mycia stóp, przypominając, że przecież każdy je sobie brudzi na ścieżkach życia. Mówi o nadziei, solidarności i o Bogu, który poszukuje błądzących. Przypomina, że trzeba podać im rękę, by mogli wrócić do społeczności. Mocno akcentuje, kilkakrotnie w ciągu pobytu w USA, że resocjalizacja jest ważniejsza niż ślepe wymierzanie kar i przynosi korzyści wszystkim. A uwięzienie nie może równać się wykluczeniu. To piękne w formie, choć surowe w treści upomnienie dla rządzących, wypowiadających wojnę przestępczości i narkotykom – która w praktyce jednak też sprowadza się do przemocy. ©

​Autorka jest doktorantką Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]