Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

13.07.2015
Czyta się kilka minut
„Nie wszyscy żyjący w separacji czują to powołanie. (…) Stawiamy sobie wiele pytań: jak im pomóc?” – mówił papież w katechezie o małżeństwie podczas audiencji ogólnej.
O

Od chwili ogłoszenia przez Jana Pawła II adhortacji „Familiaris consortio” w Kościele rozbrzmiewa apel o poważne potraktowanie osób żyjących w powtórnych związkach małżeńskich. Coraz częściej słychać głos Franciszka o skierowanie takiej pomocy także do osób, które, będąc w separacji czy po rozwodzie, nie weszły w nowy związek. Oni potrzebują pomocy ze strony swoich wierzących braci i sióstr, bo często słyszą pytanie: dlaczego się nie ożenisz – nie wyjdziesz za mąż? Z krótkiej praktyki towarzyszenia osobom porzuconym przez swoich małżonków wiem, że nic nie może im bardziej pomóc, jak stworzenie dla nich przestrzeni do osobistego spotkania z Bogiem. Przestrzeni, którą dopełnia towarzyszenie im przez innych, którzy dzielą podobne doświadczenie. I nic bardziej nie leczy ran przeszłości, i nic bardziej nie usprawiedliwia trudów przyszłości, jak żywa relacja z Bogiem. „Być blisko” znaczy dla mnie: doświadczyć choć w małym procencie ich spotkania z Bogiem. Ale wciąż pozostaje pytanie: czy chcemy myśleć, czuć i działać razem z papieżem Franciszkiem? ©

Autor jest byłym duszpasterzem małżeństw i związków niesakramentalnych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]