Reklama

Ślub z rozsądku

Ślub z rozsądku

11.10.2021
Czyta się kilka minut
S

Sobotni zjazd zjednoczeniowy Wiosny i SLD postawił na czele Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Liderzy zapowiedzieli walkę o prawa środowisk LGBT, wyższe płace w budżetówce, przedszkola w każdej gminie, tanie mieszkania, większe pieniądze na ochronę zdrowia oraz odejście od węgla do 2035 roku. Chcą też prawa do aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz odebrania przywilejów klerowi. Na przyszłych listach wyborczych mają być na przemian umieszczane kobiety i mężczyźni, zaś jedna trzecia miejsc przypadnie młodzieży.

Proces jednoczenia ugrupowań był bolesny. Starzy działacze SLD byli przeciwni, by dużo mniejsza i niezbyt majętna Wiosna wchodziła w związek na tych samych prawach, co dysponujące pieniędzmi i mocnymi strukturami SLD. Z kolei działacze Wiosny zarzucali członkom SLD, że są „dziadersami” i tak naprawdę wielu z nich ma dość konserwatywne poglądy. Ostatecznie jednak zwyciężyło małżeństwo z rozsądku, choć poprzedzone brutalną czystką ludzi przeciwnych Czarzastemu.

Nowa Lewica liczy na nową energię oraz przebicie szklanego sufitu, który zawisł w sondażach na poziomie 7 proc., co biorąc pod uwagę dynamikę ubiegłorocznego Strajku Kobiet, jest wynikiem żenującym. Co ciekawe, z najnowszego sondażu IPSOS wynika, że elektorat lewicowy najchętniej widziałby na swym czele lidera partii Razem Adriana Zandberga, jako osobę ideową, pracowitą i skupioną na celu, a nie na promocji samego siebie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]