Reklama

Słowo Europejczyka

Słowo Europejczyka

06.02.2005
Czyta się kilka minut
To nie w Madrycie terror islamski wypowiedział wojnę Europie, ale na ulicach Stambułu. W listopadzie 2003 r. wybuchły tam bomby. Większość ofiar stanowili Turcy, muzułmanie. Dla zamachowców byli Europejczykami. Podczas gdy wielu z nas kwestionuje europejskość Turcji, islamski fundamentalizm nie ma z tym kłopotu.
P

Problem Turcji leży dziś w centrum europejskiej polityki. Po dekadzie trudnych reform Ankara niemal spełnia tzw. kryteria kopenhaskie, dotyczące członkostwa w Unii. A od czterech dekad, odkąd w 1963 r. podpisano układ o stowarzyszeniu Turcji z ówczesną EWG, Europa powtarzała Turcji, że jeśli spełni kryteria, zostanie dopuszczona do negocjacji.

Jest dziś jednak w Europie głośna mniejszość, która chciałaby zmienić słowo dane Turcji - i kontestuje grudniową decyzję przywódców 25 państw o rozpoczęciu negocjacji w 2005 r. Niektórzy politycy mówią, że nie mogą być zobowiązani decyzjami poprzednich generacji; że Turcja nie jest krajem europejskim; wreszcie, że świat nie jest już taki sam, a islamski terroryzm zmienił postrzeganie społeczeństw muzułmańskich przez wielu Europejczyków.

Niemniej kwestia zobowiązań Unii wobec Turcji jest ważna i powinna...

6377

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]