Reklama

Ładowanie...

Słowacja: są zatrzymani, brak zleceniodawców

Słowacja: są zatrzymani, brak zleceniodawców

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Siedem miesięcy od śmierci słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej czterem osobom postawiono zarzuty zabójstwa.
D

Do zatrzymania podejrzanych doszło kilka dni temu na południu Słowacji. Wśród nich jest były policjant Tomáš Š. oraz były wojskowy.

Kuciaka i Kušnírovą zastrzelono pod koniec lutego. Policja i prokuratura wiązały ich śmierć z pracą Kuciaka, który pisał m.in. o działalności włoskiej mafii na wschodzie Słowacji i jej powiązaniach z ludźmi zbliżonymi do polityków. Morderstwo wstrząsnęło krajem. Przez wiele tygodni odbywały się demonstracje – protestowano p rzeciw korupcji i domagano się rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci dwójki młodych ludzi. Pod presją do dymisji podał się wtedy premier Robert Fico, doszło też do rekonstrukcji rządu. Teraz ponownie w kilku miastach zorganizowano demonstracje pod hasłem „Za uczciwą Słowację”.

Prezydent Andrej Kiska podkreślił, że zatrzymania to dopiero pierwszy krok. „Muszą nastąpić kolejne, byśmy mogli zacząć odbudowywać zaufanie ludzi do państwa i jego zdolności do zapewnienia sprawiedliwości. Musimy się dowiedzieć, kto morderstwo zlecił” – powiedział. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]