Reklama

Ładowanie...

Śladami Chazarów

Śladami Chazarów

23.10.2016
Czyta się kilka minut
Kaganat Chazarski – państwo na rubieżach Europy, między Morzami Czarnym i Kaspijskim, gdzie krzyżowały się szlaki handlowe, przez blisko trzy stulecia utrzymywało status lokalnego mocarstwa.
L

Liczyć się z nim musiały zarówno Bizancjum, jak i Kalifat. Kim byli Chazarowie? Jakie ludy znalazły się pod ich panowaniem? Ile jest prawdy w micie tajemniczego królestwa, którego władcy praktykować mieli wzorcową tolerancję religijną? Jakie były okoliczności przyjęcia przez chazarskie elity judaizmu i jakie znaczenie miała ta konwersja, jeśli w ogóle do niej doszło? Jaka jest wartość źródłowa listu żyjącego w X w. żydowskiego uczonego i dyplomaty Chasdaja ibn Szapruta do władcy Chazarów i odpowiedzi „króla” Józefa? Książka Jarosława Dudka jest pierwszą polską monografią poświęconą dziejom Chazarów i stanowi lekturę arcyciekawą. Szkoda tylko, że liczbę map ograniczono do minimum, a w dodatku na jednej z nich Dniepr stał się Dniestrem... ©

Jarosław Dudek „Chazarowie. Polityka – religia – kultura. VII–XI wiek”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]