Reklama

Śladami Chazarów

Śladami Chazarów

23.10.2016
Czyta się kilka minut
Kaganat Chazarski – państwo na rubieżach Europy, między Morzami Czarnym i Kaspijskim, gdzie krzyżowały się szlaki handlowe, przez blisko trzy stulecia utrzymywało status lokalnego mocarstwa.
L

Liczyć się z nim musiały zarówno Bizancjum, jak i Kalifat. Kim byli Chazarowie? Jakie ludy znalazły się pod ich panowaniem? Ile jest prawdy w micie tajemniczego królestwa, którego władcy praktykować mieli wzorcową tolerancję religijną? Jakie były okoliczności przyjęcia przez chazarskie elity judaizmu i jakie znaczenie miała ta konwersja, jeśli w ogóle do niej doszło? Jaka jest wartość źródłowa listu żyjącego w X w. żydowskiego uczonego i dyplomaty Chasdaja ibn Szapruta do władcy Chazarów i odpowiedzi „króla” Józefa? Książka Jarosława Dudka jest pierwszą polską monografią poświęconą dziejom Chazarów i stanowi lekturę arcyciekawą. Szkoda tylko, że liczbę map ograniczono do minimum, a w dodatku na jednej z nich Dniepr stał się Dniestrem... ©

Jarosław Dudek „Chazarowie. Polityka – religia – kultura. VII–XI wiek”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]