Reklama

Skręty i doły

Skręty i doły

12.09.2016
Czyta się kilka minut
Idee zawsze przechodzą przez ludzi. Nie mają innego życia, a przynajmniej my nic o nim nie wiemy. Oglądamy idee tylko w ten jeden sposób: przepuszczone przez konkretne biografie.
P

Pojęcia upadają i zmartwychwstają, tak jak upadają i zmartwychwstają ludzie, którzy się nimi posługują.

Nic nie uświadomiło mi bardziej, że tak właśnie jest, niż lektura książek Bronisława Baczki. Cóż to za wspaniały obraz oświecenia i rewolucji francuskiej! Owszem, świetnych książek o tym okresie nie brakuje, powikłane losy jego protagonistów aż proszą się, żeby pisać o nich wciąż i wciąż. A jednak to w książkach Baczki znalazłem najlepszą równowagę między historią myśli i historią osób. Nigdy już nie zniknie mi z pamięci scena zamykająca rozprawę „Hiob, mój przyjaciel”: ścigany przez jakobinów Condorcet błąka się w okolicach Paryża, daremnie szukając schronienia. Tuż przed ucieczką ukończył „Szkic obrazu postępu ducha ludzkiego poprzez dzieje”, w którym zarysował wizję ludzkości „wyzwolonej z wszelkich pęt” i zmierzającej ku prawdzie, cnocie i szczęściu. Wizja ta, pisał,...

4634

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]