Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Skład ludzi niepotrzebnych

Skład ludzi niepotrzebnych

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Rozmowa Michała Kuźmińskiego z Pawłem Moczydłowskim.
M

Michał Kuźmiński: Dlaczego umarł Claudiu Crulic?

Paweł Moczydłowski: Kiedyś wybitny włoski kryminolog opowiedział mi anegdotę o ojcu, który miał dwóch synów: domatora i chuligana. Ludzie skarżyli się na chuligana i żądali od ojca reakcji, więc ten bił syna, którego miał pod ręką, czyli... domatora. Tak jest ze społeczną agresją wobec więźniów: przecież oni są już złapani i płacą za swoje winy, a nam chodzi o tych, którzy są jeszcze na wolności i mogą być groźni. Następuje przeniesienie.

Druga kwestia: spadek poczucia bezpieczeństwa został skonsumowany politycznie. Politycy podbijali społeczeństwu bębenek i w efekcie przestępca został uznany za wroga społecznego; kogoś, wobec kogo rewanż powinien być zwolniony z kontroli prawnej i moralnej. Powstał klimat, w którym uważa się życie przestępcy za mniej ważne, a ochrona...

16809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]