Reklama

Skandal na nieszporach

Skandal na nieszporach

20.02.2017
Czyta się kilka minut
W Markowicach łączą się trudne życiowe historie z historią przez wielkie „H”. – Całe życie staram się, żeby ludzie ze sobą nie wojowali – mówi ks. Jacek Dziel, proboszcz sanktuarium, którym opiekują się alkoholicy i narkomani.
Jutrznia we wspólnocie mężczyzn Skandal Krzyża. Markowice koło Inowrocławia, luty 2017 r. Fot. Tymon Markowski dla „TP”
M

Mała wioska w Kujawsko-Pomorskiem. Kilka wsi wcześniej stoi fotoradar, więc ci, którzy tędy jadą, zapamiętują, że trzeba zwolnić do pięćdziesięciu. Potem mija się park. Dziwny, jakby nie z tych czasów. Dalej wyrasta nagle kościelna wieża. Nie taka, jak w tych wszystkich nowych kościołach; bez geometrycznej logiki, bez taniego tynku, bez wymyślnych kształtów. Tutejsza wieża ma kilka wieków. Bo tutaj, w Markowicach, historie życiowe od historii przez wielkie „H” dzieli zaledwie grubość murowanej ściany.

Po jednej stronie dziedzińca: bazylika, w której modlił się Jan Sobieski. Po drugiej: pokój Roberta, który kiedyś ostro ćpał, a teraz planuje ślub ze swoją dziewczyną. Tu: gotycka Madonna z XV w. Tam: szukanie pracy, egzaminy na prawko i codzienna walka, żeby nie wrócić do tego, co było kiedyś.

Na drugim piętrze – między historiami a Historią – jest mieszkanie ks. Jacka...

13028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]