Reklama

"Siedzi i dzierży klusię"

"Siedzi i dzierży klusię"

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Rozmyślanie przemyskie jest najcenniejszym zabytkiem polskiej prozy średniowiecznej. Po raz pierwszy opublikował je w 1907 r. Aleksander Brückner, jednak w tym pośpiesznie redagowanym wydaniu jest wiele błędów i niekonsekwencji (kopia, którą transkrybował Brückner, była najeżona błędami kopisty; badacz nie dysponował też ani Słownikiem staropolskim, ani pracami Tadeusza Dobrzenieckiego, który zidentyfikował łacińską podstawę dla olbrzymich partii apokryfu).
Karta ze "Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego"
P

Projekt ponownego wydania w połowie XX w. skończył się tylko publikacją podobizny rękopisu, czego dokonał Stefan Vrtel-Wierczyński. Dopiero w latach 1998-2004 pojawiło się, w zasłużonej serii "Monumenta Linguae Slavicae dialecti veteris", kilkutomowe wydanie: niestety, opublikowane... w Niemczech (w polskich bibliotekach są jedynie trzy egzemplarze). Czas więc najwyższy na polskie wydanie - może dokładnie w stulecie edycji Brücknera? Tymczasem fragmenty "Rozmyślania..." w opracowaniu Wacława Twardzika można odnaleźć na . (JB)

Jarosław Borowiec: - Jak należy rozumieć słowo apokryf, zwłaszcza w odniesieniu do Nowego Testamentu?

Tomasz Mika: - Chodzi o pisma niekanoniczne, które dotyczą życia Jezusa, Maryi, Apostołów i św. Józefa, a które powstawały przede wszystkim między II a VI w. Wprawdzie o tekstach kanonicznych mówiło się...

10422

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]