Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Sezon nagród w pełni

Sezon nagród w pełni

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Nobla literackiego nie będzie, za to u nas się dzieje! Nagrodę im. Herberta odebrała poetka irlandzka Nuala Ní Dhomhnaill, Silesiusa za całokształt – Bohdan Zadura, za książkę poetycką roku – Jerzy Jarniewicz, za debiut – Agata Jabłońska.
MATERIAŁY PRASOWE / NAGRODA LITERACKA GDYNIA
W

Wkrótce gala Nagrody im. Szymborskiej – wiemy już, że nagrodzono Szwedkę Linn Hansén i jej tłumaczkę Justynę Czechowską, 9 czerwca poznamy laureata z Polski. Rok temu w finale nie było żadnej poetki, teraz są Julia Fiedorczuk, Marta Podgórnik, Ilona Witkowska (nominowane też do Silesiusa) i Natalia Malek – plus Wojciech Bonowicz. Wśród nominacji do Nagrody Literackiej Gdynia (esej, proza, poezja, przekład, gala 31 sierpnia) pierwsza kategoria jest tak różnorodna (m.in. felietony Masłowskiej, biografia Iwaszkiewicza autorstwa Radosława Romaniuka, praca Mariana Sworznia o Kanale Białomorskim, esej wspomnieniowy Marcina Wichy), że jurorom nie zazdroszczę. W prozie obok debiutu powieściowego Martyny Bundy doceniono małe formy, w tym „Mikrotyki” Pawła Sołtysa i „Florydę” naszego kolegi Grzegorza Bogdała – gratulacje! W poezji powtarzają się nazwiska Jabłońskiej, Malek i Dominika Bielickiego (także Silesius), seniorem w tym gronie jest Jerzy Kronhold. Wśród przekładów królują języki słowiańskie. Tymczasem napięcie rośnie – 17 maja poznamy dwudziestkę Nike... ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]