Reklama

Ładowanie...

Serwer marianów nadal blokowany

Serwer marianów nadal blokowany

30.12.2011
Czyta się kilka minut
Grono internautów identyfikujących się z hakerami ze słynnej grupy Anonymous postanowiło zaatakować spamem serwery zgromadzenia. Jak podali - w obronie wolności słowa po nałożeniu przez zakon zakazu wypowiedzi na ks. Bonieckiego. On sam ponownie apeluje, żeby zaprzestali tej akcji.
Ks. Adam Boniecki / fot. Grażyna Makara
O

OŚWIADCZENIE KS. BONIECKIEGO

Raz jeszcze oświadczam, że akcja blokowania serwera Zgromadzenia Księży Marianów, jak i inne działania przeciw Marianom podejmowane - według deklaracji inicjatorów - w mojej obronie, nie są obroną, lecz przeciwnie, utrudniają funkcjonowanie wspólnoty, do której należę. Raz jeszcze stanowczo apeluję i proszę: jeśli rzeczywiście, tak jak deklarujecie, chcecie walczyć o wolność słowa, zaprzestańcie tych działań, bo nie mają one nic wspólnego z dialogiem i wolnością.   

Ks. Adam Boniecki MIC

Zmasowany atak spamu trwa od początku tygodnia. Nie działa strona www.marianie.pl . Taki atak, prowadzony z wielu skoordynowanych skrzynek pocztowych, jest sposobem na przeciążenie serwerów. Na forum internetowym działającym przy jednej z witryn założonych wokół ostatnich globalnych protestów, można prześledzić rozmowę grupy aktywistów umawiających się na internetową akcję obrony wolności słowa ks. Bonieckiego - zapewne sprawców ataku. Sami identyfikują się oni z grupą Anonymous - znaną z gróźb zablokowania m.in. Facebooka czy ataków na serwery instytucji rządowych. Nie musi to jednak od razu oznaczać, że za atakiem stoi ów międzynarodowy kolektyw hakerów. Wiele wskazuje na to, że sprawcy po prostu identyfikują się z ideami tej grupy.

Na wspomnianym forum można przeczytać projekt ich listu do Zgromadzenia Księży Marianów. "Słyszeliśmy o zakazie wypowiadania się w mediach nałożonym przez Was na księdza Adama Bonieckiego - piszą. - Jest to karygodne pogwałcenie jego Praw Człowieka, do których należy też wolność słowa (...) dlatego też jesteśmy zmuszeni poprosić Was o zniesienie tego zakazu. Dajemy Wam na to tydzień. Jeżeli do upłynięcia tego terminu nie zwrócicie honoru księdzu Adamowi Bonieckiemu, znosząc nałożony nań zakaz i zamieszczając w mediach publiczne przeprosiny wobec jego osoby, będziemy zmuszeni podjąć pewne działania mające na celu uświadomienie Wam tego błędu. Mamy nadzieję, że podejmiecie mądrą decyzję. Z poważaniem, Anonymous".

Następnie w toku prowadzonej między sobą dyskusji podkreślają, że chcą działać legalnymi środkami (rozważali np. ...wysyłanie śmiesznych obrazków, zapewne o marianach, na serwisy kwejk.pl i demotywatory.pl), a jednak decydują się na atak spamem. Z treści ich dyskusji, co zaskakujące, wynika, że są przekonani, iż spamowanie jest legalne.

W dyskusji bierze udział 11 osób. Jak można zrozumieć z jej treści - są wśród nich ludzie bardzo młodzi (mowa m.in. o uczęszczaniu na religię w szkole i o spamowaniu kont pocztowych nielubianych nauczycieli). Jeden z użytkowników proponuje: "Mam na starym kompie kilka w miare szybkich mail bomberów [programów wysyłających zmasowany spam - red.]. Zakładasz 5 adresów e-mail na gmailu uruchamiasz i konfigurujesz program pięć razy, zapuszczasz i zostawiasz na noc - rano adresat dostanie kilka tysięcy tych samych wiadomości". I choć inny z użytkowników ma wątpliwości co do tej techniki ("gmail i robienie czegokolwiek anonimowo? Wystarczy, że Twoja nauczycielka podejdzie do szkolnego informatyka, byś miał drakę"), najprawdopodobniej ofiarą właśnie takiego działania padły w efekcie serwery zgromadzenia Marianów, na które od początku tygodnia spływają tysiące e-maili o charakterze spamu.

MK

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]