Reklama

Serce, czyli cień ojca

Serce, czyli cień ojca

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Ulubiony i czytany przez szerokie koła publiczności, której mierny gust oraz uczciwe i roztropne dążenia do podniesienia moralnego i intelektualnego wspierał z brawurą" - pisze Natalino Sapegno w swojej "Historii literatury włoskiej" o Amicisie, zaliczając autora "Cuore" do "pomniejszego manzonianizmu", czyli poślednich naśladowców mistrza włoskiego romantyzmu Alessandra Manzoniego.
P

Poczytaj mi mamo

Wspomnienia podpowiadają mi jednak bez żadnych wątpliwości, że to właśnie "Serce" uważałem przez całe dzieciństwo za swoją ulubioną książkę. Tłumaczy mnie trochę fakt, iż była to bardzo wczesna lektura. Jej okoliczności przypominam sobie jak przez mgłę; jestem jednak pewien, że przeczytałem "Serce" zaraz, jak tylko dostałem je w prezencie, mało tego - pochłonąłem je z absolutnym zachwytem. Niewykluczone, co prawda, że na moje własne wspomnienie mógł się z latami nałożyć sugestywny wstęp Mariana Brandysa, którego nigdy podczas kolejnych lektur nie opuszczałem.

Autor "Wyprawy do Arteku", którego książki zacząłem w związku z tym wkrótce kolekcjonować ("Honorowy łobuz" też należał przez chwilę do moich ulubionych), zwierzał się mianowicie, że książkę Amicisa dostał od ojca w dziesiąte urodziny i przeczytał ją,...

15929

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]