Reklama

Salvador znaczy zbawiciel

Salvador znaczy zbawiciel

14.09.2003
Czyta się kilka minut
Trzydzieści lat temu zamach stanu gen. Augusto Pinocheta obalił socjalistyczny rząd Salvadora Allende. Wbrew nadziejom generała, nie był to ani koniec lewicy chilijskiej, ani tym bardziej latynoamerykańskiej.
A

Allende ubiegał się o urząd prezydencki czterokrotnie. Wiara w zwycięstwo tak silnie przeplatała się z narastającym poczuciem klęski, że ponoć żartował, iż epitafium na jego grobie winno głosić: “Tu spoczywa Salvador Allende, przyszły prezydent Chile". 4 września 1970 r. w końcu wygrał wybory, ale trzy lata później przyszło mu za to zapłacić życiem. W wypaczonej przez historię wersji tej anegdoty, śmierć Allende i prezydentura splotły się w jeden z największych mitów latynoamerykańskiej lewicy, która z polityki czyniła zawsze bardziej religię niż racjonalną, urzędniczą profesję, a historię zmieniła w galerię męczenników i “zbawicieli". Dziś z wolna porzuca ona mitologię wyzwolenia na rzecz politycznego pragmatyzmu. Coraz częściej obojętne jej są maniakalnie powtarzane ostrzeżenia Fidela Castro, że “imperialiści chcą zabić nadzieje narodów Ameryki Łacińskiej i zniszczyć nasze...

19308

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]