Reklama

Rzeka, Napoleon i Rudy 102

Rzeka, Napoleon i Rudy 102

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Tymon Markowski, fotograf: Urzeka mnie polskie poczucie absurdu. Czemu w podziemiach wisi tapeta imitująca szyb kopalni? Dlaczego nad wejściem do toalety wisi wielki łosoś?
TYMON MARKOWSKI
J

JOANNA WIŚNIOWSKA: O Twoich zdjęciach znad Brdy napisał m.in. „The New York Times”.

TYMON MARKOWSKI: Gdy „NYT” opublikował tekst o moim projekcie, to w zasadzie była jego premiera w internecie. Wcześniej nie prezentowałem nigdzie tych zdjęć.

Co ich zachwyciło?

Mogli zobaczyć kawałek Polski, sfotografowany w nieszablonowy sposób. To seria szczęśliwych zbiegów okoliczności. Może tego dnia czegoś takiego potrzebowali? Może innego dnia, gdy byłby inny redaktor, wszystko by się potoczyło inaczej? Trafia do nich masa materiałów. Byłem w ich siedzibie, osobiście pokazywałem zdjęcia. Zapamiętałem uśmiech na ich twarzach. Po kilku miesiącach wybrali zdjęcia, które chcieli zaprezentować, i przeprowadzili ze mną rozmowę.

Do czego przywiązywali uwagę?

Do podpisów (śmiech). Chcieli, żeby wszystko było...

12982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

tego medium i nie siląca się na "efekty piktorialne". New York Times, a właściwie jego fotograficzny dział "Lens", od czasu do czasu pokazuje polskich autorów. Z ostatnich lat pamiętam Lacha, Dakowicza, Pańczuka (ten ostatni aż za bardzo "piktorialny", ale w swoim rodzaju ciekawy) i Milacha. Z pewnością jest w tym zasługa współpracowników o polskich nazwiskach, np. Ani Bartkowiak i - jak tutaj - Andrew Borygi. Pozdrawiam pana Tymona i życzę sukcesów.

We wsi Oblasy (woj. lubelskie) na stodole wymalowany jest mural z podobizna Bruca Lee.

A na drodze z Kraśnia do Modliborzyc (też lubelskie) na wzgórzu napis Hollywood

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]