Reklama

Ładowanie...

Rzeczy uparcie nieśmiertelne

22.08.2022
Czyta się kilka minut
Po czteromiesięcznym postoju w Pałacu na Wyspie w Warszawie arcydzieło Rembrandta przenosi się od 18 sierpnia na Wawel. Skąd przybywa i jaką przemierzyło drogę?
Jacek Sroka „Jeździec polski” ok. 2011-2013, tusz na papierze
P

Patrząc na „Jeźdźca polskiego” Rembrandta w salach nowojorskiej The Frick Collection, można by zadać sobie pytanie: czy ta pani w słonecznych okularach, ten turysta z wiszącym na brzuchu aparatem fotograficznym, to marudzące dziecko, czy oni wszyscy patrzą na ten sam obraz? Czy widzą tego samego jeźdźca, tego samego konia, tę samą czerwień spodni? Czy widzą to samo wędzidło w pysku zwierzęcia, tę samą rękę trzymającą nadziak i ten sam na pół rozmyty pejzaż? Czy widzą tę samą egzotyczną czapkę, te same guziki kremowego żupana, ten sam obcas buta z cholewami?

A holenderski koneser, król Polski i amerykański przemysłowiec? Czy oni widzieli te same nieśmiertelne rzeczy w miejscach, które już nie istnieją?

Koneser i hrabia

Od tamtego czasu nic się nie zmienił, choć zmieniło się wszystko: krajobraz, który w 1897 r. obserwował Abraham Bredius ze swojego przedziału,...

16440

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]