Reklama

Rzeczy prawdziwe i fantasmagorie

Rzeczy prawdziwe i fantasmagorie

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Są na mapie Europy takie punkty, miejsca, o których nie mogę myśleć obojętnie. Jednym z tych miejsc są Termopile, gdzie Spartanie bronili przejścia Persom. Spartan było trzystu. Polegli wszyscy.
M

Miejsca

Wiedzieli, że Persowie w końcu przejdą, bo zawsze znajdzie się Efialtes. Mimo to walczyli do końca. Została po nich tablica upamiętniająca chwałę tych, co polegli.

Inny punkt, o którym nie mogę myśleć bez wzruszenia, to Rogoźno, gdzie został zamordowany pierwszy - po rozbiciu dzielnicowym - król Polski.

Nie tylko mnie nie daje Rogoźno spokoju. Teodor Parnicki swoją najpiękniejszą - dla mnie - powieść “Tylko Beatrycze" poświęcił zagadce tego mordu.

Zamordowali króla właśni siostrzeńcy, margrabiowie brandenburscy. Czy Małgorzata brandenburska, żona Przemysława, brała czynny udział w tym mordzie, nigdy się nie dowiemy. Ale możemy snuć domysły. “Tylko Beatrycze" cała jest osnuta na domysłach, które do końca pozostają domysłami.

Teodor Parnicki pokazuje, że ten mord nigdy nie...

3623

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]