Reklama

Ładowanie...

Rządzący rządzą

18.07.2015
Czyta się kilka minut
Jagielski: Przywódcy Afryki coraz częściej majstrują przy demokracji. Jako pierwsze znikają ograniczenia prezydenckiego panowania.
Prezydent Burundi Pierre Nkurunziza podczas obchodów 53-lecia niepodległości kraju. Bużumbura, 1 lipca 2015 r. Fot. Marco Longari / AFP / EAST NEWS
D

Dwie kadencje… dobry Boże… przecież to tyle, co dwa tygodnie, prawie nic. Nie da się dobrze rządzić przez tak krótki czas” – prezydent Zimbabwe Robert Mugabe westchnął ciężko, a jego słuchacze, prezydenci z całej Afryki, próbowali odgadnąć, czy mówi poważnie, czy też daje nowy popis sarkazmu, z którego od lat jest tak dobrze znany.

„Powiadają, że na tym właśnie polega demokracja – ciągnął Mugabe. – A ja się pytam, czy demokracja sprowadza się do ciągłego wymieniania przywódców? A co, jeśli przywódca rządzi dobrze, a wolą ludu jest, by panował dłużej?”.

Jak liczyć kadencje

Liderzy Afryki zjechali w połowie czerwca do Johannesburga, by pod przewodnictwem patriarchy, 91-letniego Mugabego, omówić najważniejsze problemy Czarnego Lądu: porozmawiać o wojnach i sposobach, by im zaradzić, o gospodarce, o potrzebie przemawiania jednym głosem w relacjach ze...

14075

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]