Reklama

Ładowanie...

Ryzyko porażające

03.08.2014
Czyta się kilka minut
Tegoroczny lipiec w górach pobił burzowy rekord z 1971 roku. Tymczasem o zagrożeniach od pioruna wiemy wciąż mało. Jak się uchronić przed porażeniem i nie ulec mitom?
P

Początek wakacji – w Grzybowie niedaleko Kołobrzegu piorun razi młodego mężczyznę, gdy podczas tzw. suchej burzy, której nie towarzyszy deszcz, rozbija na plaży namiot. 17 lipca na Tarnicy, najwyższym szczycie Bieszczadów, ginie od pioruna 61-latek. Tego samego dnia w Tatrach Zachodnich pioruny rażą turystkę na Czerwonych Wierchach oraz dwoje ludzi pod Wołowcem. Jedno z nich umiera dwa dni później. Do takich zdarzeń dochodzi nie tylko w górach i nad morzem: pod koniec maja piorun zabija kobietę w Lublinie.
Rocznie od pioruna ginie w Polsce średnio 6 osób. To niewiele przy ok. 130 ofiarach porażenia prądem czy prawie 900 utonięciach. Być może dlatego – choć każdy śmiertelny przypadek uderzenia pioruna staje się głośny – o burzach wiemy tak naprawdę niewiele. A to wiedza niezbędna każdemu turyście.

Grzmiące liczby

Statystyki pokazują dobitnie, że...

9189

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]