Reklama

Rwąca fala

Rwąca fala

17.04.2005
Czyta się kilka minut
Roger Cohen w International Herald Tribune opowiada historięzwiązaną z dziejami własnej rodziny. W 1942 roku dwie ukrywające się Żydówki z Krakowa zostały aresztowane przez Niemców, a następnie przewiezione do Bełżca i w październiku tegoż roku uduszone gazami z silnika Diesla. Nazywały się Frimeta Gelband i Salomea Zierer, były siostrami. Salomea miała dwie córki, z których jedna przeżyła wojnę.
W

W styczniu 1945 roku trzynastoletnia Edyta Zierer, bliska śmierci, została uwolniona z hitlerowskiego obozu pracy w Częstochowie. Miała nadzieję, że odnajdzie kogoś z rodziny. Z trudem doszła do dworca i wsiadła do pociągu, który pomału ruszył. Robiło jej się coraz zimniej, obawiała się, że umrze, i w którejś chwili opuściła pociąg. Usiadła w rogu stacji, nikt nie zwracał na nią uwagi, czuła, że śmierć się zbliża.

Nagle podszedł do niej młody człowiek w sutannie. “Co tu robisz?" - spytał. Odpowiedziała, że próbuje dostać się do Krakowa, ale zabrakło jej sił. Człowiek zniknął i wrócił z herbatą. Za chwilę odszedł znowu, by jej przynieść chleba i sera. Kiedy zjadła, usłyszała: “Spróbuj wstać". Nie mogła, więc zaniósł ją do wagonu. Kiedy się rozstawali, powiedział, że nazywa się Karol Wojtyła i jest klerykiem. Minęły 33 lata i dawny kleryk został papieżem, a...

5417

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]