Reklama

Ruchy Franciszka

Ruchy Franciszka

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Papież dyscyplinuje kolejne ruchy charyzmatyczne – tym razem padło na Comunione e Liberazione, jedną z największych i najważniejszych wspólnot (wydała dwóch kardynałów i kilkunastu biskupów).
P

Po ponad roku oczekiwania na zmianę statutów według zaleceń Watykanu Franciszek odwołał kierownictwo stowarzyszenia Memores Domini, które jest elitą ruchu – członkiem zostaje się po przejściu wszystkich stopni formacji i złożeniu przyrzeczeń czystości, posłuszeństwa i ubóstwa (najbardziej znanymi „memores” są cztery panie opiekujące się papieżem emerytem w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie).

Nowe wspólnoty świeckich, które były oczkiem w głowie Jana Pawła II (widział w nich ratunek przed stagnacją Kościoła), są dziś na cenzurowanym: Franciszek zarzuca im odejście od charyzmatu, elitaryzm i autoreferencyjność, które prowadzą do sekciarstwa i nadużyć. ­Kilka zostało rozwiązanych, w innych prowadzone są inspekcje. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]