Reklama

Rozum zamiast dzidy

Rozum zamiast dzidy

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Uroczystość wręczenia Medali Św. Jerzego odbyła się tym razem w nowej, znakomitej auli - Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Werdykt kapituły Medalu odczytała Józefa Hennelowa. Prof. Barbarę Skargę, filozofa i etyka, wyróżniono za uczenie standardów dobrego myślenia oraz walkę z panoszącym się w świecie smokiem pychy, bezwstydu i głupoty, które są zarzewiem kłamstwa i nienawiści. Medal dla abp. Życińskiego kapituła uzasadniła: za odwagę uczestniczenia w debacie publicznej i głoszenia prawd słuchanych niechętnie zarówno w polskim społeczeństwie, jak w Kościele, za umiejętność błyskawicznego reagowania, gdy smokowi odrasta kolejna głowa, i za pokazanie, że walkę ze złem toczyć trzeba przede wszystkim przez budowanie dobra w przejrzysty sposób.
Barbara Skarga i abp Józef Życiński
P

Przez 13 lat laudacje bywały i poważne, i zabawne. Tegoroczne były podniosłe i uroczyste. Bo wybór kapituły, co podkreślał ks. Adam Boniecki, spotkał się z powszechną aprobatą: - Laudacje będą więc krótkie, bo przecież werdyktu tłumaczyć nie trzeba: - Pani Profesor jest wielkim strategiem walki ze smokiem zła, bo wskazuje teren walki. Jest nią “pełne sprzeczności myślenie ludzkie - i twórcze, i niszczące, nierzadko samo sobie odbierające wartość". To tu rodzi się zło: - Pani Profesor każe w człowieku, wbrew wielu gorzkim naukom, dostrzec jego usprawiedliwioną dumę. To właśnie duma przypomina o ludzkiej godności, wyznaczając owo pole walki.

Odbierając medal, prof. Barbara Skarga, zbyt wzruszona - jak przyznała - by wygłosić przemowę, wspomniała o swoich relacjach z “Tygodnikiem": - Wiele nas różni, a jednocześnie zawsze jest wspólna płaszczyzna wartości, które...

4476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]