Reklama

Rozpadu nie będzie

Rozpadu nie będzie

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Przejęcie 11 sierpnia przez NATO dowództwa międzynarodowych sił ISAF w Afganistanie może okazać się dla sojuszników sprawdzianem, czy skuteczne i wspólne działanie wojskowe jest możliwe na obszarze odległym od tego, co przez dziesięciolecia opisywano jako “terytorium sojusznicze". Oto bez spektakularnych debat programowych i zmiany strategii (selektywnie) globalne NATO stało się faktem.
J

Jak wyglądałaby transformacja polityczna Europy Środkowej, jeśli państwa tego regionu pozbawiono by współpracy z Sojuszem i perspektywy członkowskiej? Jak potoczyłyby się konflikty w Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Macedonii, “wygaszone" dzięki NATO? I, co najważniejsze, czy możliwa jest stabilizacja w Afganistanie właśnie, ale też w Iraku i na Bliskim Wschodzie bez Sojuszu?

NATO pozostaje jedyną w świecie organizacją, której wartości znajdują oparcie w potencjale wojskowym. Umacniają je konsultacje, dzięki którym wypracowuje się polityczną gotowość wykorzystania posiadanych środków dla wspólnej obrony państw członkowskich. Nowe misje przywracania pokoju czy wspierania działań stabilizacyjnych, realizowane poza tradycyjnie pojmowanym “obszarem północnoatlantyckim", stawiają jednak NATO przed koniecznością modernizacji oraz intensywniejszego zabiegania o...

10444

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]