Reklama

Rolniczy wyścig

Rolniczy wyścig

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Stolica stanu Iowa tonie w polach kukurydzy. Pół wieku temu prowincjonalne miasto na chwilę zaistniało w historii: odwiedził je amator kukurydzy, przywódca ZSRR Nikita Chruszczow.
Nikita Chruszczow na farmie pod Des Moines, wrzesień 1959 r. / fot. Betmann / Corbis
C

Choć minęło ponad pół wieku, w Iowa jakby nic się nie zmieniło. Gdy w Nowym Jorku albo w Chicago imigranci gonią za swoim american dream, tu ludzie żyją po cichu, hodując bydło i uprawiając kukurydzę. Jest ona symbolem stanu. Ona, a także wołowina i drób, którymi Iowa zasila sieci fast foodów.

Gdy wieczorami rolnicy spotykają się na pogawędkach, wizyta Chruszczowa sprzed 51 lat wraca czasem jak bumerang. Bo to było "coś". Trwała przecież "zimna wojna" - a tu nagle przywódca sowieckiego supermocarstwa ląduje w kukurydzianym stanie. Bill Northey, urzędnik zajmujący się rolnictwem, wspomina: - To było najważniejsze polityczne wydarzenie dla miasta. Byliśmy na czołówkach światowych gazet. Później tak ważna wizyta miała miejsce jeszcze tylko raz: w 1979 r. był tu Jan Paweł II.

Wizytę jak przez mgłę pamięta Ben Hall, który z synami prowadzi farmę....

9101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]