Reklama

"Robi się, co się może"

"Robi się, co się może"

19.10.2003
Czyta się kilka minut
Bieda: słowo jak wyrok. W Polsce są ponad trzy miliony bezrobotnych. Wielu żyje na granicy minimum potrzebnego do egzystencji. Ale podobnie żyją i ci, którzy do statystyk nie trafiają: oficjalnie mają pracę, ale niewiele zarabiają.
J

Jej skutkiem jest degradacja psychiczna, apatia. Jedni nie są w stanie zrobić nic poza wyciąganiem ręki po pomoc. Inni próbują sobie radzić. Bohaterowie tego reportażu mieszkają na Śląsku. Chcieli pozostać anonimowi. Każdy ma własną historię zmagania się z biedą.

Mariusz. Pomieszczenie za wejściem do mieszkania przypomina piwnicę, nie przedpokój: stosy przedmiotów pod warstwą kurzu. Dalej kuchnia: tu jest lepiej, choć o przeznaczeniu miejsca świadczą tylko dwa szczegóły - wielki stół i kaflowy piec w rogu. Dopiero trzecie pomieszczenie wskazuje, że to jednak mieszkanie: łóżko, regał z książkami, szafa, telewizor i wideo (stosy kaset: nie filmy, lecz przedstawienia baletowe). - Na inne mieszkanie mnie nie stać - mówi Mariusz, lat trzydzieści kilka, głowa trzyosobowej rodziny. - Tak jak na remont tego.

Zresztą remont byłby syzyfową pracą:...

9515

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]