Reklama

Złoty pociąg już tu był

Złoty pociąg już tu był

07.09.2015
Czyta się kilka minut
Pan Henio mówi, że jest jeszcze jeden tunel. Fajny? Nie. Nie ma tam torów, a teraz liczą się tylko te z torami.
Zagraniczni dziennikarze w podziemiach zamku Książ, 3 września 2015 r. Fot. Aleksander Koźmiński / PAP
S

Słoneczko. Ławeczka. Po prawej zamek Hochbergów Książ. Po lewej miłe hoteliki i restauracje. Na wprost widać panoramę... zresztą nieistotne czego. Najważniejsze jest to, co się kryje pod ładnie utrzymanym klombem. Wyryte w skale tunele. W tych tunelach ma być skarb.

Właśnie przyjechałem. Samochodem z Warszawy tłukłem się od trzeciej do ósmej rano. Przez całą drogę męczyła mnie jakaś nieznana piosenka: „Czarne słońce co dzień wschodzi. Czarne miasto czarnych ludzi”.

Macie czasem coś takiego? Pytam, ale pan Henio, kiedyś górnik, dziś ochroniarz na zamku, nie kojarzy. Wszyscy tylko o skarbie. A my o życiu. Zatrzymaliśmy się na początku lat 90.

– ZAMYKAJĄ W WAŁBRZYCHU kopalnie. Co się dzieje?
– Pstryk. Wszystko staje z dnia na dzień. A górnicy dostają odprawy. Niby na to, żeby otworzyć własny biznes, zacząć od początku. Górnicy i biznes – parska...

19443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]