Reklama

Złoty pociąg już tu był

07.09.2015
Czyta się kilka minut
Pan Henio mówi, że jest jeszcze jeden tunel. Fajny? Nie. Nie ma tam torów, a teraz liczą się tylko te z torami.
Zagraniczni dziennikarze w podziemiach zamku Książ, 3 września 2015 r. Fot. Aleksander Koźmiński / PAP
S

Słoneczko. Ławeczka. Po prawej zamek Hochbergów Książ. Po lewej miłe hoteliki i restauracje. Na wprost widać panoramę... zresztą nieistotne czego. Najważniejsze jest to, co się kryje pod ładnie utrzymanym klombem. Wyryte w skale tunele. W tych tunelach ma być skarb.

Właśnie przyjechałem. Samochodem z Warszawy tłukłem się od trzeciej do ósmej rano. Przez całą drogę męczyła mnie jakaś nieznana piosenka: „Czarne słońce co dzień wschodzi. Czarne miasto czarnych ludzi”.

Macie czasem coś takiego? Pytam, ale pan Henio, kiedyś górnik, dziś ochroniarz na zamku, nie kojarzy. Wszyscy tylko o skarbie. A my o życiu. Zatrzymaliśmy się na początku lat 90.

– ZAMYKAJĄ W WAŁBRZYCHU kopalnie. Co się dzieje?
– Pstryk. Wszystko staje z dnia na dzień. A górnicy dostają odprawy. Niby na to, żeby otworzyć własny biznes, zacząć od początku. Górnicy i biznes – parska...

19443

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]