Reklama

Ładowanie...

Rice po Powellu

28.11.2004
Czyta się kilka minut
Po odejściu Sekretarza Stanu USA Colina Powella i powołaniu na jego miejsce dotychczasowej doradczyni prezydenta ds. bezpieczeństwa Condoleezzy Rice jedni twierdzą, że umocni się twardy kurs Stanów Zjednoczonych.
I

Inni wskazują, że Rice to realistka, że nie należy do neokonserwatystów (zwolenników niesienia w świat demokracji, choćby siłą), za to będzie mieć to, czego nie miał Powell: zaufanie Busha. “Condi może nas zaskoczyć" - ocenia francuski “Le Figaro", a politycy niemieccy mówią, że to Nowy Początek w relacjach transatlantyckich. Czego więc oczekiwać po “Bushu II" i jego “Condi"? Czas pokaże...

Minione cztery lata pokazały za to, kto należy do przegranych. Pierwszy czarnoskóry Sekretarz Stanu, kiedyś uważany za kandydata do Białego Domu, uznał, że jego czas minął. Powell bez zapału wypełniał rolę “marketingowca", który ma przekonywać świat do USA. M.in. w lutym 2003 r. argumentował na forum ONZ o konieczności interwencji w Iraku - jak się okazało, w oparciu o wątpliwie informacje wywiadu. Czy robił to wbrew sobie? Jak na ironię to on opracował w latach 80. (jako...

1414

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]