Reklama

Reporter bez klauzuli sumienia

Reporter bez klauzuli sumienia

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Małgorzata Szejnert: Autor nigdy nie powinien wypalać od razu całego papierosa. I to jest cała teoria reportażu, jaką dysponuję. Reszta jest intuicyjna.
Fot. Bartosz Bobkowski / AGENCJA GAZETA
G

 

GRZEGORZ JANKOWICZ: Czy można napisać dobry reportaż o człowieku pozbawionym nadziei?

MAŁGORZATA SZEJNERT, reporterka: Nie wiem, czy można o kimś powiedzieć, że jest całkowicie pozbawiony nadziei. Przecież dopóki żyjemy, zawsze na coś liczymy. Chodzi raczej o to, by nadzieja reportera i nadzieja jego rozmówcy jakoś się ze sobą spotkały. Reportaż jest pracą, która wymaga ogromnych pokładów nadziei. Po pierwsze musimy mieć nadzieję, że wybrany przez nas temat jest ciekawy. Po drugie, że znajdziemy wystarczająco mocnego bohatera. Po trzecie, że uda nam się przygotować odpowiednią dokumentację. Że będziemy w stanie wszystko poukładać. Że będzie to ważne dla czytelników. Że może coś zmieni na lepsze.

Nawet jeśli na najgłębszym poziomie nadzieja wciąż się tli, to czasem jest tak przywalona hałdami zwątpienia, że ludzie nie...

17390

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]