Reklama

Ładowanie...

Reporter bez klauzuli sumienia

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Małgorzata Szejnert: Autor nigdy nie powinien wypalać od razu całego papierosa. I to jest cała teoria reportażu, jaką dysponuję. Reszta jest intuicyjna.
Fot. Bartosz Bobkowski / AGENCJA GAZETA
G

 

GRZEGORZ JANKOWICZ: Czy można napisać dobry reportaż o człowieku pozbawionym nadziei?

MAŁGORZATA SZEJNERT, reporterka: Nie wiem, czy można o kimś powiedzieć, że jest całkowicie pozbawiony nadziei. Przecież dopóki żyjemy, zawsze na coś liczymy. Chodzi raczej o to, by nadzieja reportera i nadzieja jego rozmówcy jakoś się ze sobą spotkały. Reportaż jest pracą, która wymaga ogromnych pokładów nadziei. Po pierwsze musimy mieć nadzieję, że wybrany przez nas temat jest ciekawy. Po drugie, że znajdziemy wystarczająco mocnego bohatera. Po trzecie, że uda nam się przygotować odpowiednią dokumentację. Że będziemy w stanie wszystko poukładać. Że będzie to ważne dla czytelników. Że może coś zmieni na lepsze.

Nawet jeśli na najgłębszym poziomie nadzieja wciąż się tli, to czasem jest tak przywalona hałdami zwątpienia, że ludzie nie...

17390

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]