Reklama

Renovabis dla Europy

Renovabis dla Europy

09.10.2018
Czyta się kilka minut
Ćwierćwiecze istnienia obchodziła w minionym tygodniu niemiecka fundacja katolicka Renovabis.
P

Powołana przez niemiecki Episkopat w 1993 r., otrzymała szczególne zadanie: wspierać – w duchu chrześcijańskiej solidarności, realizowanej w praktyce – odbudowę struktur w Kościołach chrześcijańskich i szeroko pojętej kościelnej „otulinie” w krajach dawnego bloku wschodniego. Nie tylko w sferze duszpasterskiej, ale też charytatywnej, edukacyjnej, medialnej i społecznej (np. usuwanie skutków wojen na Bałkanach). Jej łacińska nazwa nawiązuje do wersetu z psalmu 104: „I odnawiasz oblicze ziemi”.

Finansowana przez niemieckie diecezje i prywatnych darczyńców, początkowo fundacja koncentrowała się na Europie Środkowej – w chwilach kryzysu, jakich doświadczał zwłaszcza w latach 90., również „Tygodnik Powszechny” mógł liczyć na wsparcie Renovabis. Dziś fundacja koncentruje się na regionach, gdzie pomoc jest bardziej potrzebna – jak Ukraina, Białoruś czy Azja Środkowa.

Do dziś Renovabis wsparła łącznie 23 tys. projektów, wydając na to 715 mln euro. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]