Reklama

Ładowanie...

Raport z wyspy

10.05.2015
Czyta się kilka minut
Na fladze i w herbie ma triskalion – trzy złączone nogi. Wyspa na Morzu Irlandzkim podlega Koronie Brytyjskiej, ale posiada własny parlament i rząd, nie należy do Unii Europejskiej. Celtycki język manx, niemal wymarły, ostatnio się odradza.
D

Dionisios Sturis, polski dziennikarz urodzony w 1983 r. w polsko-greckiej rodzinie, wyjechał na wyspę Man dziesięć lat temu dla zarobku. Zatrudnił się przy oczyszczaniu małży, gatunku przegrzebków będącego eksportową specjalnością wyspy. Niezbyt wdzięczna, choć nieźle płatna praca stała się początkiem wieloletniej przygody. Kolejne powroty, znajomości i przyjaźnie, poznawanie dziejów Man, tych legendarnych i tych najnowszych, oraz historii Polaków, którzy tam trafili, zaowocowały książką. Zręcznie splatającą różnorodne wątki, dającą sporą wiedzę o kraju zupełnie u nas nieznanym, a przy tym bardzo prywatną, chwilami wręcz intymną.

Przeszłość wyspy kryje paradoksy. Jej parlament, Tynwald, istnieje od ponad tysiąca lat, jest więc równie stary jak islandzki i podobne ma korzenie, bo założyli go wikingowie. W 1881 r. kobiety – choć tylko niektóre – uzyskały tu (wcześniej niż...

2705

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]