Reklama

Ładowanie...

Rafał Dutkiewicz, Prezydent Miasta Wrocławia

Rafał Dutkiewicz, Prezydent Miasta Wrocławia

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Szanowni Państwo, szczęśliwe są miasta, które mają swoich poetów.
S

Szczęśliwe są i te, które poetów goszczą. W obu przypadkach Wrocław ma bardzo dużo szczęścia, ale to nie jest zbieg okoliczności. Sprawia to szczególna atmosfera tego miasta, jego genius loci. No, a przede wszystkim ludzie, którzy poetów kochają i – co najważniejsze – czytają. Poeci to ludzie zazwyczaj cisi, skromni. Tomików ich wierszy nie publikuje się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Ale znaczenia ich pracy, talentu, ich istnienia i siły ich cichego głosu, nie sposób przecenić. Pokazują nam piękne i brzydkie strony życia, nie dają spokojnie drzemać w fotelu, budzą sumienia. A czasem też każą się zatrzymać, popatrzeć dookoła, dostrzec piękno, przypomnieć sobie, że są jeszcze miłość i dobro na świecie.
Nagroda Poetycka Silesius od pierwszego momentu jest naszą wrocławską dumą. Na kilka dni zjeżdżają do nas najwybitniejsi poeci, toczą rozmowy o literaturze, w których możemy uczestniczyć. Przyjeżdżają też ci początkujący, z których wielu już niedługo stanie się wybitnymi. Jeżeli w najmniejszy choć sposób potrafimy im w tym pomóc, to znaczy, że dobrze wykonujemy nasz obowiązek.
Zapraszam Państwa do Wrocławia – Światowej Stolicy Książki 2016, zapraszam na święto poezji, na rozdanie nagród Silesiusa. I mam dla nas wszystkich dobrą radę: słuchajmy poetów, od tego stajemy się lepsi.
Rafał Dutkiewicz
Prezydent Miasta Wrocławia

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]