Reklama

Racjonalnie i populistycznie

Racjonalnie i populistycznie

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Platforma Obywatelska rozpoczęła zbieranie podpisów pod apelem o przeprowadzenie referendum na rzecz zmiany Konstytucji. Jak twierdzą liderzy tej partii, zebrano już 100 tys. podpisów (na wymagane 500 tys.).
P

Politycy PO proponują: likwidację Senatu, zmianę ordynacji wyborczej do Sejmu przez zastąpienie wyborów proporcjonalnych wyborami większościowymi w formule jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), zmniejszenie o połowę liczby posłów oraz zniesienie immunitetu parlamentarnego.

Postulaty konstytucyjne Platformy nie poddają się jednoznacznej ocenie: jedne rzeczywiście zmierzają do racjonalizacji życia politycznego, inne mają raczej wymiar przedwyborczej mobilizacji elektoratu. Ale po kolei.

Pomysł pierwszy: znieść Senat

Senat, jaki mamy w Polsce po 1989 r., jest instytucją dziwaczną i mało przydatną.

Dziwaczną, bo - jak izba niższa - jest reprezentacją stworzoną na zasadzie politycznej i tym samym poniekąd dubluje Sejm. Równocześnie Senat - tym razem w przeciwieństwie do Sejmu - nie sprawuje...

10329

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]