Reklama

Pytania nad szachownicą

Pytania nad szachownicą

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Podobno zwycięstwem Złego w naszych czasach jest to, że przestaliśmy w niego wierzyć. Jednak nasze zainteresowanie pochodzeniem zła wcale nie słabnie.
O

O tym, jak interesujący jest dla nas temat, świadczy choćby popularność niestworzonych opowieści o. Gabriele ’a Amortha, watykańskiego egzorcysty i autora bestsellerów. Na szczęście są też ludzie podchodzący do sprawy poważnie. Należy do nich Tomasz Ponikło, autor wywiadów o Złym, drukowanych w „TP” przed rokiem, który uzupełnił listę rozmówców o kolejne nazwiska i wydał książkę „Szachy ze Złym”.

Każdy z rozmówców specjalizuje się w czym innym, każdy też na temat Złego i zła ma do powiedzenia coś istotnego. Filolog klasyczna prof. Maria Dzielska wyjaśnia, że starożytni Grecy rozumieli je inaczej niż współcześni Europejczycy. I dziś różnie je rozumiemy – to stwierdzenie jest banałem, ale jego konsekwencje wcale banalne nie są.

W książce widać napięcie wynikające z pytania o odpowiedzialność za zło: czy jest ona bardziej ludzka, czy bardziej szatańska? Drugie pytanie,...

2505

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]