Reklama

Ładowanie...

Przyzwoici i niewinni

Przyzwoici i niewinni

09.05.2004
Czyta się kilka minut
W sierpniu ubiegłego roku na pierwszym miejscu rubryki “Obraz tygodnia" (“TP" nr 33/03) ukazała się informacja, że Jerzy Godula i Adam Jaśkow, byli doradcy premiera, ubyli z grona ludzi przyzwoitych (cyt. “Szef Kancelarii Premiera Marek Wagner zwolnił członków gabinetu politycznego Leszka Millera - Adama Jaśkowa i Jerzego Godulę (...), po tym, jak prasa ujawniła, że naruszyli oni ustawę o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne"). Daleko ważniejsza - moim zdaniem - jest informacja, że po długich i niezasłużonych cierpieniach wrócili oni do tego grona.
W

W załączeniu przesyłam postanowienie prokuratora w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

JERZY GODULA (Warszawa)

Oto fragmenty uzasadnienia postanowienia w tej sprawie Prokuratury Okręgowej w Warszawie (skróty pochodzą od redakcji “TP"):

Przestępstwo z art. 14 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne jest przestępstwem, które można popełnić tylko umyślnie. Jego sprawca musi wykazywać świadomość, iż podane w oświadczeniu informacje są nieprawdziwe.

Jerzy Godula i Adam Jaśkow w swoich wyjaśnieniach stwierdzili, że składając oświadczenie informujące, iż są przedstawicielami Skarbu Państwa w radach nadzorczych, byli przekonani, iż podają prawdę. W świetle zgromadzonego materiału dowodowego wyjaśnienia te zasługują na wiarę. Okolicznością potwierdzającą tę tezę jest przede wszystkim fakt, że obydwaj podejrzani złożyli w Ministerstwie Skarbu Państwa oświadczenia o zgodzie na powierzenie obowiązków członka rady nadzorczej, gdyż w dokumentach związanych z ich kandydaturą, znajdujących się w PZU i NFI, ujawniono oświadczenia adresowane do Ministra Skarbu Państwa. (...) Jak ustalono, żaden dokument nie określa, czyim przedstawicielem jest dana osoba w radzie nadzorczej spółki, gdyż zapisy takie nie znajdują się w protokołach NWZA [Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy] ani też w dokumentach rad nadzorczych.

Wobec powyższego należy uznać, iż Jerzy Godula i Adam Jaśkow działaniem swoim nie wyczerpali ustawowych znamion przestępstwa z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, gdyż w świetle zgromadzonego materiału dowodowego działaniu ich nie sposób przypisać znamienia umyślności.

Katarzyna Kaźmierczak, prokurator

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]