Reklama

Przyzwoici i niewinni

Przyzwoici i niewinni

09.05.2004
Czyta się kilka minut
W sierpniu ubiegłego roku na pierwszym miejscu rubryki “Obraz tygodnia" (“TP" nr 33/03) ukazała się informacja, że Jerzy Godula i Adam Jaśkow, byli doradcy premiera, ubyli z grona ludzi przyzwoitych (cyt. “Szef Kancelarii Premiera Marek Wagner zwolnił członków gabinetu politycznego Leszka Millera - Adama Jaśkowa i Jerzego Godulę (...), po tym, jak prasa ujawniła, że naruszyli oni ustawę o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne"). Daleko ważniejsza - moim zdaniem - jest informacja, że po długich i niezasłużonych cierpieniach wrócili oni do tego grona.
W

W załączeniu przesyłam postanowienie prokuratora w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

JERZY GODULA (Warszawa)

Oto fragmenty uzasadnienia postanowienia w tej sprawie Prokuratury Okręgowej w Warszawie (skróty pochodzą od redakcji “TP"):

Przestępstwo z art. 14 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne jest przestępstwem, które można popełnić tylko umyślnie. Jego sprawca musi wykazywać świadomość, iż podane w oświadczeniu informacje są nieprawdziwe.

Jerzy Godula i Adam Jaśkow w swoich wyjaśnieniach stwierdzili, że składając oświadczenie informujące, iż są przedstawicielami Skarbu Państwa w radach nadzorczych, byli przekonani, iż podają prawdę. W świetle zgromadzonego materiału dowodowego wyjaśnienia te zasługują na wiarę. Okolicznością potwierdzającą tę tezę jest przede wszystkim fakt, że obydwaj podejrzani złożyli w Ministerstwie Skarbu Państwa oświadczenia o zgodzie na powierzenie obowiązków członka rady nadzorczej, gdyż w dokumentach związanych z ich kandydaturą, znajdujących się w PZU i NFI, ujawniono oświadczenia adresowane do Ministra Skarbu Państwa. (...) Jak ustalono, żaden dokument nie określa, czyim przedstawicielem jest dana osoba w radzie nadzorczej spółki, gdyż zapisy takie nie znajdują się w protokołach NWZA [Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy] ani też w dokumentach rad nadzorczych.

Wobec powyższego należy uznać, iż Jerzy Godula i Adam Jaśkow działaniem swoim nie wyczerpali ustawowych znamion przestępstwa z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, gdyż w świetle zgromadzonego materiału dowodowego działaniu ich nie sposób przypisać znamienia umyślności.

Katarzyna Kaźmierczak, prokurator

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]