Reklama

Przywracanie pamięci

Przywracanie pamięci

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Samo praktykowanie cnót naraża dziś na ośmieszenie. Pisanie o nich wiąże się z ryzykiem o wiele większym.
R

Ryzyko to podjął kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, uznany biblista, uważany za jednego z największych erudytów w gronie członków Kolegium Kardynalskiego. Jego „Powrót do cnót”, wydany właśnie w Polsce, to coś więcej niż moralizatorska opowiastka o tym, że warto być dobrym i nie czynić zła. Na 120 stronach książki kard. Ravasi ciekawie omawia historię cnót kardynalnych i teologicznych, pokazując jednocześnie ich trwały, niezmienny sens. Sięga przy tym do wielu źródeł: św. Tomasza z Akwinu, Platona i św. Pawła, ale też do Bertolda Brechta, George’a Orwella i... Woody’ego Allena.

Poza nakreśleniem historii każdej z siedmiu cnót autor omawia jej aktualność. Kiedy dyskutuje cnotę sprawiedliwości, przywraca językowi moralnemu takie tematy (zagarnięte przez ideologie lewicowe), jak sprawiedliwość społeczna, zasada słusznego rozwoju, demaskowanie...

2748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]