Reklama

Przypadek doktora Ratha

Przypadek doktora Ratha

04.06.2012
Czyta się kilka minut
Wydarzeniem miesiąca w Czechach jest aresztowanie znanego polityka Davida Ratha. Ale to tylko czubek góry lodowej: polityczna korupcja to dziś w Czechach zjawisko wszechobecne.
P

Policja zatrzymała Davida Ratha, gdy wychodził od znajomych z pudełkiem na wino, w którym zamiast butelki spoczywały banknoty w kwocie 7 mln koron (równowartość ponad 1 mln złotych). Według prokuratury była to „działka” za przekręt na – dofinansowanym ze środków unijnych – remoncie zamku w BuŠtěhradzie. Rath wszystkiemu zaprzecza, ale nikt mu nie wierzy. Choć nie jest jasne, czemu skorumpowany polityk miałby spacerować na świeżym powietrzu z takimi pieniędzmi, zamiast – jak to jest w zwyczaju – poprosić o przelanie ich na konto w którymś z rajów podatkowych, oczywiście za pośrednictwem co najmniej kilku spółek.

„OSZUSTWO TO NIE KŁAMSTWO”

47-letni doktor Rath, socjaldemokratyczny polityk i wojewoda kraju środkowoczeskiego, zrobił karierę w czeskiej polityce, piętnując – no, co? Tak, korupcję.

Zaczynał w szeregach konserwatywnej partii ODS Václava...

7603

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]