Reklama

Przykazania ruchu „proprawdy”

Przykazania ruchu „proprawdy”

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Co robią Amerykanie, których martwią tryumfy postprawdy – np. fakt, że dokładnie 49 proc. stwierdzeń z przemówień Donalda Trumpa jest opartych na fałszu?
Z

Zaczynają pracę od podstaw. W USA powstaje ruch społeczny skupiony wokół idei pro-truth. Jego uczestnicy wzorują się na pionierach ruchu ekologicznego z lat 60. XX w. Walczą z „zanieczyszczeniem prawdy”, zobowiązując się do przestrzegania określonych zasad i licząc na to, że w przyszłości staną się one normą. O zjawisku, w artykule „How to Fight »Alternative Facts« in Politics”, pisze „Scientific American”.

A oto kilka wybranych przykazań ruchu „proprawdy” (źródło: protruthpledge.org):

1. Zanim udostępnisz informację, sprawdź, czy jest prawdziwa.

2. Głoś całą prawdę, nawet jeśli niektóre treści podważają twoje opinie.

3. Podawaj źródła, aby inni mogli weryfikować informacje.

4. Oddzielaj komentarz od informacji.

5. Jeśli informacje okażą się nieprawdziwe, wycofaj się z nich.

6. Broń tych, którzy są atakowani za udostępnianie prawdziwych informacji, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz.

7. Podczas dyskusji o faktach preferuj opinie ekspertów. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]