Reklama

Przygoda zwana Europą

Przygoda zwana Europą

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Europa była dla świata awanturnikiem - czasem królem, czasem potworem, a na ogół jednym i drugim po trosze. Nabroiła okrutnie - ale też i dokonała niemało. Na lepsze lub gorsze, zmieniła świat. Czy może ktoś wyobrazić sobie kształt, jaki przybrałby świat ludzki, gdyby zabrakło w jego dziejach Europy?.
P

Po uprowadzeniu księżniczki Europy przez Zeusa w byczym przebraniu król Tyru Agenor, jej zrozpaczony ojciec, wysłał syna swego, Kadmona, na poszukiwanie zaginionej. Kadmon pożeglował w kierunku lądu, który na pamiątkę eskapady miał być po latach nazwany imieniem jego siostry. Po wylądowaniu w Tracji udał się Kadmon do wyroczni delfickiej, by zasięgnąć języka - ale Pytia, jak to w jej zwyczaju, jasnej wskazówki o miejscu przebywania Europy nie udzieliła. Powiedziała tylko: znajdź sobie, Kadmonie, krowę i pędź ją przed sobą nie pozwalając spocząć. W miejscu, w którym padnie ze zmęczenia, zbuduj miasto... No i zrobił to Kadmon, i zbudował - Teby; umożliwił w ten sposób, sam o tym pojęcia nie mając, Lajosowi i Jokaście spłodzić Edypa, a Edypowi rozwiązać zagadkę Sfinksa, pozbyć się Ojca, pożądać Matki i zarobić tym wszystkim na to, by po upływie paru tysiącleci zostać uznanym za...

25235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]