Reklama

Przy klatce z niedźwiedziami

Przy klatce z niedźwiedziami

06.02.2006
Czyta się kilka minut
u góry: Maciej Świeszewski, "Ostatnia Wieczerza" (fragment, fot. W. Jakubowski/KFP). Na dole: Jerzy Duda-Gracz, "Szumiąca"
A

AGNIESZKA SABOR: - Czym jest kicz?

PROF. MARIA POPRZĘCKA: - To dziwne słowo. Pole semantyczne "kiczu" - płynne i wieloznaczne - nie daje się zdefiniować. Używamy tego pojęcia prawie wyłącznie jako pejoratywnego, czasem obraźliwego, a niemal zawsze dyskwalifikującego epitetu, za którym nie kryje się jednak jakiś wyraźny katalog cech. Kicz nie odnosi się zresztą wyłącznie do mówienia o sztuce. Istnieje przecież kicz naukowy albo polityczny.

Kiedy Milan Kundera mówi o kiczu komunistycznym czy nazistowskim, nie ma na uwadze wyłącznie sztuki wytworzonej przez obydwa totalitaryzmy, ale pewien sposób oglądu i kształtowania rzeczywistości. On też zwrócił uwagę, że to jedno z nielicznych niemieckich słów, które w każdym języku zachowało oryginalne brzmienie. Żeby coś przetłumaczyć, trzeba to dobrze rozumieć. Przypuszczam, że kiczu nie...

19837

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]