Reklama

Przerwana normalizacja

Przerwana normalizacja

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Kurdyjscy partyzanci i turecka armia znów walczą. Wbrew wysiłkom idealistów, dzięki którym kilka lat temu zaczął się proces zbliżenia obu narodów, "problem kurdyjski" wraca w stare koleiny.
A

A już się wydawało, że będzie inaczej: trwająca od kilku lat liberalizacja tureckiej polityki wobec Kurdów nie pozostała bez wzajemności, z obu stron padały pokojowe deklaracje. Teraz okazuje się, że za tą fasadą wciąż zderzają się - krwawo - odmienne motywy i interesy.

Napięcie narastało od kilku miesięcy, a jego katalizatorem stał się impas w rozwiązywaniu kwestii kurdyjskiej (albo: turecko-kurdyjskiej), który nastąpił po czerwcowych wyborach parlamentarnych w Turcji. Ale dopiero w minionym tygodniu nastąpiło apogeum: partyzanci z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) dokonali w poludniowo-wschodniej Turcji dwóch zamachów, w których zginęło 29 tureckich żołnierzy i policjantów, a także dwoje cywilów. Armia turecka odpowiedziała nalotami na bazy PKK na pograniczu Turcji i Iraku.

Odwilż w Dogubayazit

Odwiedzam...

10083

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]