Reklama

Przełomu nie będzie

Przełomu nie będzie

23.10.2018
Czyta się kilka minut
Trochę dziegciu do synodalnej beczki miodu – przede wszystkim dla tych, którzy spodziewają się po synodzie istotnych zmian w nauczaniu Kościoła. Wątpi w nie watykanista „L’Espresso” Sandro Magister, który dla „Tygodnika” komentuje przebieg wydarzeń.
Synod biskupów o młodzieży  9 pażdziernika 2018 r. / Fot. Grzegorz Gałązka/SIPA/SIPA/East News
Synod biskupów o młodzieży 9 pażdziernika 2018 r. / Fot. Grzegorz Gałązka/SIPA/SIPA/East News
S

Sandro Magister, watykanista „L’Espresso”, jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych dziennikarzy przy watykańskiej „Sala Stampa”: Synod pracuje bez jasno wytyczonego celu, w sposób chaotyczny, nieproduktywny i wręcz nużący. Powinien mieć bardzo jasno wytyczony kierunek. Brakuje mu „reżyserii” – zarówno z góry, tzn. ze strony papieża, jak i od środka – od jego współpracowników, którzy są z nim w stałym kontakcie i realizują jego oczekiwania. Zupełnie inaczej było podczas synodów w latach 2014 i 2015, poświęconych małżeństwu i rodzinie, które przyniosły konkretny rezultat w postaci adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Było to dobrze zaplanowane: kard. Kasper już w lutym 2014 r. otrzymał „zielone światło” dla przeprowadzenia reformy, dzięki której osoby rozwiedzione mogłyby przystępować do Komunii św.

Sandro Magister / Fot. EA
Sandro Magister / Fot. EA

Mam wrażenie, że na tym Synodzie w sprawach, w których oczekiwano wyraźnych zmian, żadnego przełomu nie będzie. Jakie to sprawy? Przede wszystkim akceptacja związków homoseksualnych. Temat bardzo drażliwy i dyskusyjny. Spodziewano się zmian nie tylko w podejściu duszpasterskim, ale też w doktrynie. Mam wrażenie, że tym razem „reżyser” nie pozwala pójść dalej i zdecydował, by zostawić sprawy takimi, jakimi były dotychczas.

Dowodzi tego na przykład ostatnia relacja z prac drugiej grupy językowej, angielskiej (Grupa B), w której składzie jest kard. Cubich z USA, jeden z tych, którzy wiele razy dawali do zrozumienia, że Kościół powinien pójść o krok dalej i zmienić aktualny stan rzeczy. Relacja prac tej grupy podejmuje to zagadnienie, postulując, by osobom homoseksualnym poświęcić cały, oddzielny akapit w dokumencie końcowym (który stanie się apostolską adhortacją), ale napisano wprost, że chodzi o „duszpasterskie towarzyszenie” tym osobom „zgodnie ze wskazówkami Katechizmu Kościoła Katolickiego”. A to znaczy, że pod postulatem zastopowania zmian podpisują się nawet osoby, po których spodziewano się, że zrobią krok do przodu i zmiany te będą promować.

To dla mnie potwierdzeniem, że papież nie zgodził się, by synod był etapem procesu zmian w kwestii, o której mówię. Tak więc nie zmieni się nic. Przez cztery tygodnie 260 biskupów marnowało tu czas.

Wysłuchał Edward Augustyn


SYNOD O MŁODZIEŻY: W specjalnym serwisie „Tygodnika”  rozmowy z ekspertami, analizy i korespondencje z Watykanu >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"watykanista „L’Espresso”, jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych dziennikarzy" ma na temat biskupiego zlotu zdanie zbliżone do mojego, a nawet wątek z dziegciem się pojawił [choć w nieautoryzowanej, przekręconej formie] ㋡
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]