Reklama

Przekwitłe tulipany

Przekwitłe tulipany

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Rewolucja Tulipanów, która wiosną tego roku obaliła w Kirgistanie satrapę Askara Akajewa i doprowadziła do wyboru na prezydenta lidera opozycji Kurmanbeka Bakijewa, wydawała się kostką demokratycznego domina na obszarze byłego ZSRR - po Tbilisi i Kijowie. Dziś w kraju narasta rozczarowanie, a struktury państwa są coraz mniej funkcjonalne.
W

W trzy miesiące po zwycięstwie ukraińskiej Pomarańczowej Rewolucji i w niespełna półtora roku po gruzińskiej Rewolucji Róż, na ulice kirgiskich miast - najpierw Osz i Dżalalabadu na południu kraju, a potem także stołecznego Biszkeku - wychodzą mieszkańcy Kirgistanu, niewielkiej środkowoazjatyckiej republiki.

Wtedy, wiosną 2005 r., bezpośrednim powodem protestów były - kolejne w byłym ZSRR - sfałszowane przez władze wybory. Przyczyną głębszą była skrajna bieda oraz arogancja i korupcja władz skupionych wokół prezydenta Akajewa i wywodzących się z mieszanki dawnych elit komunistycznych z klanami plemiennymi. Zwłaszcza korupcja i łapówkarstwo osiągnęły skalę dla nas nie do pomyślenia.

Spacer po Biszkeku, kilka miesięcy później. Jeszcze niedawno co kwadrans obcokrajowca wzywałaby do kontroli paszportowej tzw. policja obywatelska - nieumundurowana...

8132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]