Reklama

Prognozy z Londynu

Prognozy z Londynu

20.06.2004
Czyta się kilka minut
Nieregularne milicje w Iraku, kadrowe wzmocnienie transgranicznego terroryzmu muzułmańskiego i programy badań nuklearnych takich państw jak Korea Północna - to tylko kilka z wyzwań dla globalnego systemu bezpieczeństwa wymienionych w dorocznym raporcie Strategic Survey renomowanego MIĘDZYNARODOWEGO INSTYTU STUDIÓW STRATEGICZNYCH (IISS) w Londynie. Na 340 stronach autorzy analizują wydarzenia, które destabilizowały sytuację w świecie w ostatnim roku: od końca miodowego miesiąca w stosunkach Zachodu z Rosją po wzmożenie produkcji opium w Laosie.
C

Choć w polu widzenia znalazły się kraje od Albanii po Zimbabwe, najwięcej uwagi poświęcono Irakowi. IISS podkreśla, że interwencja w Iraku przyczyniła się do “skoncentrowania energii Al-Kaidy, która po utracie baz w Afganistanie odbudowała finanse, wzmogła rekrutację i w zdecentralizowanej postaci funkcjonuje w ponad 60 krajach". Redaktor naczelny raportu Jonathan Stevenson zastrzega, że “niepodobna określić precyzyjnie, ilu z tych ludzi to zatwardziali terroryści, ilu pełni tylko funkcje pomocnicze i wreszcie ilu mogło odstąpić od terroru", ale zauważa, że “interwencja w Iraku doprowadziła do radykalizacji nastrojów islamistów, a przez to do wzrostu liczby członków Al-Kaidy". Dziś trzon luźno związanych ze sobą struktur tej organizacji stanowi ok. 18 tys. ludzi, którzy w latach 90. przeszli szkolenie w obozach talibów i bin Ladena w Afganistanie. Warunkiem ewentualnego...

3645

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]