Reklama

Problem szczelności

Problem szczelności

16.03.2003
Czyta się kilka minut
Spośród dwóch najważniejszych zadań, jakie stoją przed rządem, jedno da się przeprowadzić bez, a nawet mimo jego działań: wygranie referendum europejskiego. Drugiego, czyli reformy finansów publicznych, bez udziału rządu wykonać się nie da. Czy osłabiona, bo mniejszościowa od niedawna, ekipa Leszka Millera jest do tego przedsięwzięcia zdolna?
P

Po usunięciu PSL z koalicji pojawiły się sugestie, że obecnie szanse przeprowadzenia trudnych zmian nawet wzrosły, zwłaszcza w systemie finansowego wspierania rolnictwa. Nadzieja taka wynika z założenia, że SLD i UP są rozsądniejsze i bardziej odpowiedzialne od pazernych ludowców. To ryzykowna teza.

Zatkać wycieki
Sens i cel koniecznej reformy da się wyrazić jednym słowem: uszczelnić.

Po pierwsze, chodzi o zapobieżenie wyciekaniu publicznych pieniędzy na niezliczone świadczenia socjalne, często wyłudzane, zdobywane na podstawie fałszywych zaświadczeń lub zgoła przekupstwem. Niedawno, w porównawczych badaniach krajów członkowskich i kandydujących do Unii Europejskiej okazało się, że Polska ma najmniejszy odsetek pracujących - ledwo przekraczający połowę ludności w wieku produkcyjnym. Od lat upowszechniło się przekonanie, że ludziom żyje się trudno...

6822

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]