Reklama

Prawybory Demokratów i proces Trumpa w Senacie

Prawybory Demokratów i proces Trumpa w Senacie

20.01.2020
Czyta się kilka minut
Wkrótce, 3 lutego, głosowaniem w Iowa zaczynają się prawybory mające wyłonić osobę, która z ramienia Partii Demokratycznej zmierzy się z Donaldem Trumpem w listopadowej rywalizacji o Biały Dom.
C

Choć w ogólnokrajowych sondażach wciąż prowadzi były wiceprezydent Joe Biden, w Iowa szansę na wygraną ma każdy z tej czwórki: Biden, Bernie Sanders, Elizabeth Warren i Pete Buttigieg. Zwycięstwo w tym stanie o niczym wprawdzie nie przesądzi, ale będzie ważne symbolicznie i może zmienić dynamikę kampanii, dlatego między kandydatami rośnie napięcie. Podczas ostatniej debaty Demokratów starli się senatorowie Warren i Sanders, liderzy lewicowego skrzydła partii, których dotychczas łączył nieformalny pakt o nieagresji.

Tymczasem w Senacie rusza proces Donalda Trumpa, ale wynik głosowania znany jest z góry: republikańska większość nie ugnie się i nie zagłosuje za odwołaniem prezydenta, choć coraz to pojawiają się nowe dowody świadczące, że Trump złamał prawo. Domagając się od władz Ukrainy haków na Bidena, swojego politycznego rywala, wstrzymał zatwierdzoną przez Kongres pomoc wojskową dla tego kraju, przedkładając własny interes nad interes USA. Gdyby głosowanie było tajne, prawdopodobnie Trump pożegnałby się ze stanowiskiem, ale w obecnym klimacie politycznym żaden republikański senator nie zaryzykuje swojej kariery głosowaniem przeciwko Trumpowi – niezmiennie popularnemu wśród republikańskich wyborców. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]