Reklama

Ładowanie...

Prawo dla biednych: misja kontra interes

27.03.2005
Czyta się kilka minut
To, że stan świadomości prawnej Polaków (o wiedzy nie wspominając) jest żałosny, wiadomo nie od dziś. Jakby tego było mało, tylko 8 proc. osób, których sprawy trafiają na sądową wokandę - i dla których przepisy nie przewidują pełnomocnika z urzędu - korzysta z porad prawników. Lukę tę starały się wypełniać jedynie media (tj. ich rubryki prawne), organizacje pozarządowe i poradnie, działające przy wydziałach prawa niektórych uniwersytetów (rocznie pomagają one ponad stu tysiącom petentów).
T

Trzeba było aż 16 lat, aby rząd III RP przygotował projekt ustawy o utrzymywanych z budżetu poradniach prawnych dla niezamożnych obywateli. A przecież działanie na rzecz poprawy edukacji prawnej społeczeństwa jest nie tylko misją państwa, ale leży też w jego interesie: sprawniej toczyć się mogą postępowania przed urzędami i sądami, lepsze jest samopoczucie obywateli i wyższy poziom ich zaufania do instytucji publicznych itd.

Przyjęta w minionym tygodniu przez Radę Ministrów ustawa przewiduje powołanie sieci Biur Pomocy Prawnej, mających bezpłatnie udzielać porad (łącznie np. z pisaniem pozwów) osobom najbiedniejszym bądź będącym w trudnej sytuacji życiowej (bezrobotni, uzależnieni, zwolnieni z więzienia itp.). W Biurach pracować będą radcy prawni i prawnicy nie będący członkami korporacji oraz - na zasadzie wolontariatu i praktyki - aplikanci i studenci prawa...

2038

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]