Reklama

Prawo dla biednych: misja kontra interes

Prawo dla biednych: misja kontra interes

27.03.2005
Czyta się kilka minut
To, że stan świadomości prawnej Polaków (o wiedzy nie wspominając) jest żałosny, wiadomo nie od dziś. Jakby tego było mało, tylko 8 proc. osób, których sprawy trafiają na sądową wokandę - i dla których przepisy nie przewidują pełnomocnika z urzędu - korzysta z porad prawników. Lukę tę starały się wypełniać jedynie media (tj. ich rubryki prawne), organizacje pozarządowe i poradnie, działające przy wydziałach prawa niektórych uniwersytetów (rocznie pomagają one ponad stu tysiącom petentów).
T

Trzeba było aż 16 lat, aby rząd III RP przygotował projekt ustawy o utrzymywanych z budżetu poradniach prawnych dla niezamożnych obywateli. A przecież działanie na rzecz poprawy edukacji prawnej społeczeństwa jest nie tylko misją państwa, ale leży też w jego interesie: sprawniej toczyć się mogą postępowania przed urzędami i sądami, lepsze jest samopoczucie obywateli i wyższy poziom ich zaufania do instytucji publicznych itd.

Przyjęta w minionym tygodniu przez Radę Ministrów ustawa przewiduje powołanie sieci Biur Pomocy Prawnej, mających bezpłatnie udzielać porad (łącznie np. z pisaniem pozwów) osobom najbiedniejszym bądź będącym w trudnej sytuacji życiowej (bezrobotni, uzależnieni, zwolnieni z więzienia itp.). W Biurach pracować będą radcy prawni i prawnicy nie będący członkami korporacji oraz - na zasadzie wolontariatu i praktyki - aplikanci i studenci prawa...

2038

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]