Reklama

Ładowanie...

Praca nad pamięcią

20.07.2003
Czyta się kilka minut
Przesłanie Papieża skierowane do Prymasa Polski i dwóch kardynałów lwowskich trzeba odczytać jako ponowny, gorący apel do Polaków i Ukraińców - od wierzących w obu krajach poczynając. Chodzi o to, aby „oba bratnie Narody (...) niezmiennie i wytrwale dążyły do poszukiwania współpracy i pokoju” i aby umiały spojrzeć „na siebie nawzajem wzrokiem pojednania”.
Z

Zwraca się do nas najwyższy autorytet moralny świata i zarazem jakże bliski nam Rodak, w głębokim przekonaniu, że chodzi o sprawy bardzo wielkiej wagi w każdej perspektywie: tak kościelnej, jak polsko-ukraińskiej czy po prostu ludzkiej. Dzisiaj na całym świecie pojednanie między narodami i religiami staje się zadaniem wyjątkowo ważnym, priorytetowym, najpilniejszym wobec niebywałych zagrożeń dla pokoju czy wręcz dalszej egzystencji globu. Pokój i bliska współpraca dwóch największych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Polski i Ukrainy, nabierają dziś znaczenia tym bardziej, że wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej grozi nam nowa „żelazna kurtyna” między Wschodem a Zachodem. Musimy wspólnie i wytrwale robić wszystko, by nie tylko nasza granica stawała się coraz bardziej „granicą przyjaźni", ale by przybliżać wejście Ukrainy na pełnych prawach do Unii Europejskiej.

Jest...

7079

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]