Reklama

Pożytki z tryskania

Pożytki z tryskania

27.08.2018
Czyta się kilka minut
Moja mieszczuchowatość inna zapewne jest od tej hodowanej w domach krakowskich czy warszawskich, a nawet poznańskich, jest bowiem podszyta bogato robotniczym ściegiem górnośląskim.
N

Niemniej jestem dzieckiem miasta, a nawet miejskiej konurbacji, miejsca, w którym z jednej miejscowości przechodzi się do drugiej, a potem trzeciej, i nawet się nie zauważa, że zmieniają się cyfry kodu pocztowego. Człowiek mógł skakać po dachach chlewików (komórek, nierzadko już wówczas przerobionych na garaże) znajdujących się w podwórzach familoków i nawet nie wiedział, jak się jedną nogą znajdował w Rudzie Śląskiej, a drugą już w Świętochłowicach (chyba że akurat stał w rozkroku między Siemianowicami a Chorzowem lub Bytomiem i Zabrzem). Dla wszystkich zaś miejskich dzieci, zwłaszcza w tamtych zamierzchłych czasach, największą atrakcją lata były fontanny, do których ciągnęła nas siła pozaziemska, zew tej smrodliwej wody, w której demokratycznie mieszały się najróżniejsze wydzieliny – ludzkie, psie, gołębie i czort jeden wie, jakie jeszcze. Och, wsadzić nogę obutą w plastikowe...

4707

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]