Reklama

Ładowanie...

Pożytki z bankructwa

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Ryszard Petru, ekonomista: Jestem zwolennikiem tego, żeby Grecja ogłosiła niewypłacalność i zrestrukturyzowała dług, ale nie chciałbym, by się to stało w sposób niekontrolowany - dlatego uruchomienie kolejnej transzy pomocy było niezbędne dla normalnego funkcjonowania greckiego państwa. Rozmawiała Patrycja Bukalska
P

Patrycja Bukalska: Grecki parlament przyjął ustawy oszczędnościowe, kolejna transza pomocy z Unii Europejskiej i MFW popłynie do Aten. Czy możemy zatem odetchnąć z ulgą?

Ryszard Petru: W żadnym wypadku. To, co się stało, to tylko zgoda na to, aby uruchomić kolejną transzę. Musimy mieć jednak świadomość, że problem nie został rozwiązany. Po pierwsze, Grecja ma olbrzymie zadłużenie, którego nie jest i nie będzie w stanie spłacić - to już prawie 160 proc. PKB. Po drugie, jest w recesji, więc nawet jeśli będzie realizować reformy, dług będzie przyrastał. Nie widać też na razie sygnałów wskazujących na to, że gospodarka grecka ma szanse uzyskać niedługo konkurencyjność.

W związku z tym problemy są dwa. Pierwszy, że zadłużenie jest za duże, żeby je obsługiwać, i za duże, żeby była szansa jego spłaty na normalnych rynkowych...

6567

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]