Reklama

Pozór normalizacji

Pozór normalizacji

25.11.2013
Czyta się kilka minut
Coraz więcej Egipcjan – zmęczonych trzyletnim chaosem – jest gotowych poświęcić swobody obywatelskie na rzecz stabilizacji. Zwolennicy świeckiego państwa znaleźli się między dwiema potężnymi siłami: armią i islamistami.
W

W miniony wtorek, 19 listopada, na ulice Kairu znów wyszli młodzi ludzie. Chcieli przypomnieć o wydarzeniach sprzed dwóch lat, gdy na ulicy Muhammad Mahmud młodzi rewolucjoniści starli się z policją. Tak rozprawiała się wtedy Rada Wojskowa – przy cichym poparciu Braci Muzułmanów – z młodzieżą, domagającą się spełnienia postulatów rewolucji, która w styczniu 2011 r. obaliła dyktaturę Mubaraka.
Minęły dwa lata i młodzi rewolucjoniści są w punkcie wyjścia. Władza znów jest w rękach armii, otoczonej nimbem obrońców jedności kraju – po tym, jak latem generałowie siłą odsunęli od władzy Braci Muzułmanów. Egipcjanie zapomnieli o hasłach, pod którymi demonstrowali na początku 2011 r. – zwyciężył strach przed rządami islamistów. Bez szemrania godzą się teraz na powrót cenzury, masowe aresztowania, pacyfikacje demonstracji. Wszystko w imię obrony przed „islamofaszyzmem”, jak zaczęli...

6211

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]